Depozyt Notarialny

Notariusz przyjmuje na przechowanie wszelkiego rodzaju dokumenty, także w kopertach zamkniętych. a z przyjęcia dokumentu na przechowanie notariusz spisuje protokół.
art. 106 ustawy z dnia 1 lutego 1991 r. prawo o notariacie

Depozyt notarialny jest sposobem na skuteczne zabezpieczenie transakcji przeróżnego typu. Może dotyczyć obrotu nieruchomościami, papierami wartościowymi i nie tylko.

W art. 108 ww. Ustawy przewidziano ponadto, że notariusz w związku z dokonywaną w jego kancelarii czynnością ma prawo przyjąć na przechowanie, w celu wydania ich osobie wskazanej przy złożeniu lub jej następcy prawnemu, papiery wartościowe albo pieniądze w walucie polskiej lub obcej; dla udokumentowania tych czynności notariusz prowadzi specjalne konto bankowe, a z przyjęcia depozytu notariusz spisuje protokół, w którym wymienia datę przyjęcia, ustala tożsamość osoby składającej, datę mającego nastąpić wydania oraz imię, nazwisko i miejsce zamieszkania osoby odbierającej depozyt; wydanie depozytu następuje za pokwitowaniem.

W obecnym stanie rzeczy Strony umów, gdzie jest określona cena, mają do dyspozycji różne sposoby zabezpieczenia swoich praw, począwszy od dobrowolnego poddania się egzekucji, poprzez poręczenie a skończywszy na ustanowieniu hipoteki w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości lub prawa. Jednak pomimo, iż są to powszechne środki zabezpieczenia wykonania umowy, nie są to jedyne środki, bowiem do dyspozycji Stron Umów jest również Depozyt Notarialny.

Depozyt Notarialny stanowi okazjonalnie wybierany sposób zabezpieczenia wykonania umowy, a powinien być jednym z głównych, w sytuacji gdy mamy do czynienia z ceną sprzedaży, nie nabycie nie wymaga udziału instytucji bankowej. By skorzystać z depozytu notarialnego sporządzony musi zostać akt notarialny, w którym zostaną zapisane dyspozycje co do: otwarcia specjalnego rachunku bankowego, na który Kupujący przeleje środki pieniężne na poczet ceny oraz warunki odbiory tego depozytu przez oznaczoną konkretnie osobę – na przykład środki z rachunku depozytowego – np. reszta ceny sprzedaży – trafią do Sprzedającego w dniu doręczenia Kupującemu zgody Banku na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Jednak gdyby zawarcia umowy nie było możliwe, pieniądze zgromadzone na rachunku depozytowy notariusz zostaną zwrócone przez stronie, która do na ten rachunek złożyła. Nie istnieje ryzyko utraty środków z depozytu notarialnego.

Skorzystanie z instytucji depozytu notarialnego jest czynnością, której koszt został ustalony w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej:

– koszty przyjęcia pieniędzy do depozytu – taksa notarialna za protokół jest indywidualnie ustalana w zależności od kwoty depozytu oraz taksa notarialna za wypisy aktu;

– koszty przyjęcia dokumentów do depozytu – taksa notarialna za sporządzenie protokołu przyjęcia depozytu wynosi 50 zł netto, a za przechowywanie dokumentu (od każdego dokumentu za każdy rozpoczęty miesiąc) – 20 zł netto, oraz taksę notarialną za wypisy aktu.

Depozyt notarialny to przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji i pewność obrotu, na straży których stoi notariusz.

mapa