Wypisy, odpisy i wyciągi dokumentów
Wypis, odpis, wyciąg podpisuje notariusz i opatruje go pieczęcią.
Wypisy, odpisy oraz wyciągi dokumentów sporządzane są przez notariusza upoważnionym do tego osobom. Należy posiadać dokument tożsamości, aby można było jednoznacznie stwierdzić, że czy osoba, która zjawiła się w siedzibie kancelarii notarialnej, jest uprawniona do otrzymania odpisu, wypisu lub wyciągu z aktu notarialnego. Co do zasady dokumenty mogą zostać wydane: stronom postępowania, jednak możliwe jest wydanie ich innym osobom, jeżeli zastrzeżono na ich rzecz wydanie wypisu w akcie notarialnym lub we właściwym orzeczeniu sądu.
Wypis aktu notarialnego – to kolejny egzemplarz dokonanej już czynności notarialnej, nie będący oryginałem, bowiem jest tylko jeden i zawsze pozostaje u notariusza, który dokonuje czynności. Wypis aktu notarialnego jest wydawany Stronom Umowy lub ich następcom prawnym.
Odpis aktu notarialnego – różni się od wypisu tym, że stanowi on całą i dokładną treść oryginalnego aktu wraz z naniesionymi poprawkami. Do pobrania odpisu uprawnione są również strony Umowy oraz ich następcy prawni.
Wyciąg aktu notarialnego – jest jedynie określonym fragmentem z całej czynności notarialnej.
Wypis, odpis, czy wyciąg aktu notarialnego, zgodnie z art. 109 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. prawo o notariacie, mają moc prawną oryginału.
Odpis aktu notarialnego z ksiąg wieczystych – można uzyskać z Wydziału Ksiąg Wieczystych odpowiedniego Sądu Rejonowego, gdy notariusz prowadzący daną kancelarię notarialną zakończył działalność i przekazał wszystkie oryginały aktów notarialnych do archiwum ww. Sądu.
Zgodnie z art. 110 § 3 prawa o notariacie w nagłówku wypisu aktu notarialnego zaznacza się, że wydany dokument jest wypisem, zaś na końcu wypisu zaznacza się, komu i kiedy wypis ten wydano. Jeżeli wypis ma więcej niż jeden arkusz musi być ponumerowany, połączony, parafowany i spojony pieczęcią.